Jak vyměšovat močový měchýř

04.02.2020

Většina lidí si myslí, že nejhorší na tom mít postiženou kočku je péče o ní. Největším strašákem  je manuální vyměšování a udržování pořádku v domácnosti. Nebojte se toho! Nic to není!  Je to snadné a naučí se to každý! Navíc to zabere jen chvilku. Když se to naučíte, kočičku vyčůráte za minutu. Vyčurkáte si jí do záchodu nebo na sterilní plenku. Naopak, je to paradoxně méně pracné než každodenní čištění záchodů zdravých koček.

 Manuální vyčurávání je to nejmenší! Nebojte se toho. 

Manuální vymačkání moči se musíte naučit. Nejde to najednou, ale nezoufejte. Nejlépe, když Vám ukáže veterinář, který s tímto má zkušenosti sám v ordinaci, jak na to a vy si to zkusíte. Mohu doporučit MVDr. Aleše Tomka z veteriny Jaggy v Brně. Jak už jsem psala v článku "Kde hledat pomoc," je málo veterin, které to umí a naučí vás to. Většinou není čas kočku po úraze vodit z jedné veteriny na druhou. Je třeba jít najisto. Takže neváhejte. V každém případě se močový měchýř nesmí tlačit násilně a tvrdě. Musí se nahmatat. Je to o cviku a citu. Kočky s přerušenou míchou necítí močový měchýř,  takže je vymočování nebolí. Některým však (s menším postižením) zůstává zachována citlivost močového měchýře, ovšem bez schopnosti močit samy, takže zde je to výzva pro obě strany. I taková kočička si brzy zvykne a naučí na manipulaci rukou v kožíšku kolem bříška. Sama  mám zkušenost s naším Vendelínkem. Na začátku se bránil, teď ho vyčůrávám naprosto bez problémů. Kdybych měla vypíchnout jednu nejdůležitější věc u kočky s přerušenou míchou, bylo by to manuální vymočování. 

Manuální vyprazďnování močového měchýře zaručí kočce život!

Bez něho zemře na selhání ledvin - velmi rychlá záležitost u postižených nevymočovaných koček. Pozor! Ukapávání moči tu a tam není močení a nenahrazuje vymačkání! Naopak je to močení z přetlaku močového měchýře. Nahromaděná moč uniká samovolně po troškách ven. Močový měchýř je plný  k prasknutí. Je to známka toho, že kočka potřebuje nutně močový měchýř vypustit - vymočit pomocí manuálního vymočování. V žádném případě nenechávejte kočku bez vymačkání a bez pomoci a vymačkejte ji, nebo pokud to neumíte, jeďte s ní na veterinu, kde jí vymočí. V této fázi vzniká zánět a každou zdravou kočku by to již bolelo. Problém je, že postižená kočička vás na to kvůli přerušené míše nikdy neupozorní! Následky nevymočování vypadají takto: 

Jak často "vymačkávat?"

Ruční vymačkávání dělám minimálně 2x denně, ale minimálně. Běžně vyčůrávám i 5x denně. Podle toho, jak kočička pije a jakou má potřebu močit. Doporučuji při příjmu i 4x denně, močový měchýř si musí zvyknout. To poznáte sami na vlastní kočce. Zdravá kočka chodí močit i 3- 4x denně. Lepší je vymočovat častěji než méně. Po kratších intervalech než nechat močový měchýř dlouho plný. Problémy s "vymačkáváním" mohou nastat v případě, kdy je močový měchýř stažený a nelze ho citlivě zmáčknout nebo ani nahmatat. Stává se to v případě, když kočka byla ponechána bez pomoci nebo akutně po úraze. Je to odezva organismu na neschopnost močit. Každopádně i taková kočka musí močit. Opět poradím veterinu Jaggy, kde je k dostání lék Myocholin (většina veterin ho nezná a nemá!), který pomáhá k vymočování staženého močového měchýře. Usnadní to mačkání močového měchýře, uvolní ho, je volnější v ruce, takže i amatér, který začíná mačkat kočičku, to zvládne. Tento lék dokonce umožní u některých koček močit samostatně a nedá se porovnat s jinými podpůrnými léky na močení dostupnými u nás. Mám s ním zkušenost u mých koček. Kubíček měl velmi stažený močový měchýř a nešel nahmatat, na Jaggy byla nasazena léčba a byl mi vrácen jako vymačkávání schopný a krásně čůrající Kubíček, to samé u Rozárky. Vymačkávání se nedařilo. Na jiných veterinách mi původně dávali u Rozárky a i u Kubíčka katetry, ale bez nich zase nečurkali. Až Myocholin pomohl a do půl hodiny se močový měchýř uvolnil. Vím o případu, kdy majitelé kocourka operovali kvůli špatné diagnostice nejdříve páteř (ve skutečnosti nechodil ne od páteře, ale kvůli přerušené míše) a snažili se ho vymačkávat. Vyloženě za něj bojovali. Jenže vymačkávání kvůli stažení močáčku nešlo. Myocholin neznali a nikdo jim ho nenabídnul. Kocourka po všech peripetiích a vyhozených penězích na veterině uspali. TOTO PROSÍM NE! 

Pomoc! Nekakáme!

Možná Vaše kočka nevylučuje sama obsah střev, takže i s tímto je nutné jí pomoci. Pomáháte  jí manuálně na stejném principu jako vymačkávání. Musí se vždy jemně! Žádné hnětení střev. Střeva jsou jemná a není třeba je nějak tlačit! Všechno jemně jako u lidského miminka. Dá se to snadno naučit. Trus ve střevech nahmatám a pomalinku směrem dolu masíruji bříško a tím nahrazuji stahy (peristaltiku) střev. Můj kocourek Kubíček krásně spolupracuje. Když budete kočičce pomáhat, dost možná se vykaká sama, stejně jako můj Kubíček šikula! I toto by Vám měl ukázat veterinář.