Úprava prostoru 

11.02.2020

Hendikepovaná kočka potřebuje pár úprav ve Vašem době/bytě, aby jí bylo dobře a pohodlně.

Zapomeňte na koberce!

Úplně nejdůležitější ze všeho je vyhodit všechny koberce a další porézní povrchy. Podlaha mus být co nejhladší. Vhodné materiály jsou plovoučka nebo lino, avšak ne zátěžové lino s vroubky a strukturou, ale co nejhladší lino, protože postižená kočka, která chodí po dvou, zadeček šoupe po zemi. Na kobercích tak dochází k ošklivým spáleninám zadečku. Hendikepovaná kočka se hýbe rychle, nejenže ji koberec brzdí, ale viděla jsem, co dokáže za hrůzu udělat se zadečkem takové kočičky. Kočky se musí klouzat co nejsnáze. Pokud kočička sama nevykonává velkou potřebu do záchodu, což je u přerušené míchy časté, doporučují dát snímatelné a pratelné potahy na gauč, postel, divan. Protože i zde se může stát nehoda. Některé kočičky dokáží vykonávat velkou potřebu i samy. Některým stačí malinko pomoci. 

Dále je vhodné umístit deky na ležení na zem, protože ne každá kočka si v počátku všude vyskočí. Škrabadla jsou vhodná nižší, s nižšími patry. Pokud nemáte zahradu a možnost slunění, je vhodné umístit do oken síť, aby měla kočka přístup k čerstvému vzduchu a slunci, což je pro každou kočku balzám na duši.  

Zabraňte nastydnutí

Je důležité, aby kočička byla v teple! Z toho důvodu nedoporučuji keramickou podlahu. Kachlíky příliš studí a není vhodné, aby na nich kočka s postižením trávila čas. Tím, že leze, je pro ni kontakt s podlahou tím hlavním, co určuje kvalitu života v prostoru. Proto mějte na paměti, že kočka potřebuje takovou podlahu, která je kluzká a drží teplo. Dále jí pomohou teplé deky, kam si může zalézt, stany kde je vespod měkká deka, pelíšky po zemi apod. Umožníte jí tím být v teple a také mít prostor více hravý. 

Venku jen pod dozorem

Venkovní prostor je také možné uzpůsobit ochrnutým kočkám. Není pro ně vhodné, aby do něj vstupovaly bez vozíku nebo Vaší pomoci. Beton, cihly, asfalt, hlína- to všechno jsou materiály, které jsou pro lezoucí kočku respektive po dvou se plazící kočičku nevhodné. Třením o tyto materiály by došlo k poškození kůže v intimních partiích. Nelze tyto kočičky vystavovat riziku infekce a odření kůže. Riziko ublížení a infekce je ještě vyšší než u koberců. Venkovní prostor by měla kočka mapovat pod naším dozorem. Na cestičkách se může pohybovat pouze ve vozíčku, postrojku nebo s naší pomocí. Nejlepší je kočičku umístit do trávy, kde se může slunit, protahovat. Dobré je udělat na zahradě kočce vlastní zázemí v podobě stanu, nebo deky, nízké lavičky. Kočku nenecháváme nikdy na zahradě bez dozoru.

Takhle to vypadá u nás v HanidcapCats, z.s.