Mám hendikepovanou kočku. Co teď?

06.02.2020

Pokud máte kočku po úraze a nechodí, nepanikařte! Tyto tři body bude nutné udělat co nejdříve: 

 1. jít za tím správným veterinářem - diagnostika, léčba a ukázka vymačkávání močového měchýře
2. naučit se vymačkávat močový měchýř
2. cvičit spinální chůzi 
3. upravit prostor - vyhodit koberce, nechat klouzavý povrch - lino nebo plovoučku 


Péče o hendikepovanou kočku 

Mít hendikepovanou kočičku je závazek. Závazek času, lásky a peněz. Za Vaše odhodlání, starost a lásku se Vám kočička odmění tím nejhlubším přátelstvím a věrností.

1) Vyměšování s vaší pomocí 

Vyčurávání je základ! Bez něho kočka zemře! Hendikepovaná kočička oproti zdravé vyžaduje ruční pomoc s močením. Je nutné, aby Vám přímo v ordinaci ukázal lékař, jak bezpečně, citlivě a bezbolestně vyprazdňovat močový měchýř. Vymačkávání močového měchýře se dá naučit a poté to děláte automaticky. V prvních cca 2 měsících po úraze je nutné vymačkávat častěji - i 4x denně, když i močový měchýř na to zvykne, je možné postupně ubírat na 2x denně. Když kočička určurkává po bytě, je to podnět k dalšímu vymačkání. Takže i podle toho se dá orientovat. Je to o vychytání, když se močový měchýř naučí, vydrží i 12 hodin, ale nebude to hned! Po úraze se může stát, že močový měchýř je v křeči, nelze ho vymačkat. Opět je odpověď Jaggy, kde dostanete lék, který oproti ostatním účinkuje a uvolní svalstvo močového měchýře. I amatérovi to pak jde snadno. Více o manuálním močení v článku Jak vyměšovat močový měchýř. V tom se život s hendikepovanou kočičkou oproti zdravé liší asi nejvíce. Není to nic těžkého a dá se to snadno naučit. Kočičky s přerušenou míchou mohou mít potíže i s vyprazdňováním střev. Takže sem tam najdete stolici mimo záchod. Nedělají to naschvál. Necítí to, vykonávají tuto potřebu spontánně a nevědomě. V žádném případě nelze postiženou kočku za toto trestat nebo se ji snažit to odnaučit. Spotřeba hygienických pomůcek a čistících prostředků je větší než u zdravé kočičky. Ovšem jsou to podružné věci, které se dají řešit a není potřeba kvůli nim panikařit a volit tu nejsnadnější, ale také nejnelidštější cestu uspání zvířete. 

2) Plenky a koberce ne!

Nepoužívejte plenky, je ta nejnevhodnější věc pro tyto kočičky. Dochází k zapařování a zánětům kůže, k tomu, že kapky moči rozežírají kůži a vy o tom nevíte, protože ji má v plínce. Je to naprosto nevhodné. Navíc to kočce překáží a nemůže se pořádně hýbat. Místo toho je mnohem lepší nechat kočku volně a vymačkávat močový měchýř na záchodem nebo do sterilní plenky,kterou koupíte v každé drogerii. Navíc potřebujete poznat a vychytat si, jak často kočičku dávat močit. To zjistíte leda tak, že si všimnete, že jí ukapává moč třeba pár hodin po vymočení. Takže je potřeba ji znovu dát močit manuálně. To nikdy nebudete vědět, když bude ukapávat do plenky.

Vyhoďte koberce! Je to první věc, kterou byste měli udělat, když máte kočku s postižením. Kočky se pohybují šoupáním, lezením - takže si o koberce pálí zadečky. Je to extrémně bolestivé, vznikají záněty kůže.  Vhodné jsou pouze co nejvíce kluzké povrchy. 


3) Spinální chůze a masáže

Co je spinální chůze? Je to speciální chůze, která je naučená. Takže i kočka, která necítí zadní polovinu těla kvůli přerušené míše začne chodit.  Díky tomuto rehabilitačnímu a kondičnímu cvičení se naučí dělat pohyb nohama automaticky, bez zapojení mozku. 

Jedná se o tzv. reflexní pohyb. Za ten vděčíme reflexnímu centru - tedy zhuštění nervové tkáni na konci páteře, které dokáže stimulovat nohu k pohybu při podrážení. Já tomu osobně říkám robotí chůze. U psů se spinální chůze používá běžně, například u vyhřezlých plotýnek, je to rutinní záležitost. Psích pacientů, kteří nechodili a díky spinální chůzi se opět "naučili" chodit je nespočet. Používají se při spinální chůzi i vany napuštěné vodou, což je u koček kvůli jejich strachu z vody  záležitost téměř nemožná. U koček není spinální chůze příliš známá. Je to škoda. Stačí totiž s kočičkou cvičit a kočička se může krásně rozchodit, pokud je reflexní centrum zachováno. U Sofinky a Rozárky se to podařilo dokonale. Díky cvičení se zadní nohy osvalí a dokáží kočku udržet na všech čtyrech. Spinální chůze nemůže vrátit stav před úrazem, kočka nevyskočí na škrabadlo a nebude z ní lezec po stromech, ale rozhodně umožní kočce se pohybovat lépe. Masáže provádíme celoživotně. Jedná se spíše o hlazení, žádné tlakové masáže! Je potřeba několikrát denně jemně hladit nožičky. 

 Začněte čím dřív a cvičte každý den

Před spinální chůzí je nutné masírovat nožky. Pro výsledek je důležité, kdy se se spinální chůzí začne. Zde platí: Čím dříve, tím lépe. Později se už nedostaví takové pokroky.  Je také rozhodující, kde je poškození míchy. Když není zachováno reflexní centrum v bederní části páteře, spinální chůze nefunguje. To se například ukázalo u Andělky. Spinální chůzi cvičte každý den, co nejčastěji po kratších intervalech, kdy si vzpomenete. V průběhu prvních třech měsíců se ukáže, zdali na spinální chůzi kočička reaguje nebo ne. Pokud kočka začne opět chodit sama, i když vrávoravě, není třeba cviky opakovat, protože kočička chůzí zapojuje již dané svalové skupiny sama. Kočičku přidržujte oběma rukama v pánvi a choďte s ní. Na delší tratě jsou dobré popruhy, které si samy můžete vyrobit. Kočka potřebuje více stimulů než pejsek, takže je dobré, když jste na to dva.  Spinální chůze a masáže se dají naučit, stejně jako vymačkávání močového měchýře. NEBOJTE SE! Jak cvičit a masírovat by Vám měl ukázat lékař. Doporučuji opět Jaggy v Brně, kde vše krásně vysvětlí. Ušetříte si čas i peníze. 

Mikeš v postrojku odpočívá po spinální chůzi
Mikeš v postrojku odpočívá po spinální chůzi

Vozíčky nejsou nutné uvnitř domu! 

V interiéru je nepoužívejte. Kočička si potřebuje od vozíčku odpočinout. Vylézt si někam, vyšplhat. Vozíček je dobrý opravdu jen na plochý venkovní prostor - na vyvenčení pod dozorem. Nikoliv do domu. Kočička zde potřebuje posilovat přední nožky a moci si lehnout, svalit na záda. Vozíček jí toto nedovolí. Oproti tomu postrojky  (viz foto výše) jsou úžasné na první tři měsíce cvičení spinální chůze, než si kočička chůzi osvojí. Pak ho již není třeba. Vozíčky i postrojky vyrábí na míru jedna úžasná paní s velkou duší. I my od ní máme, takže mohu vřele doporučit. Využívá k tomu moderní 3D technologie. Kontakt na její fb zde. 

Přerušená mícha znamená, že kočičky necítí od pasu dolů své tělo, tudíž je nic v této oblasti nebolí. Kočičky jsou mrštné dostatečně i v případě úplného ochrnutí dolní části těla. Jejich přední nožičky si pohybem po prostoru posílí natolik, že jim kompenzují zadní nohy. 

Díky síle předních tlapek se dokáže postižená kočka vyšplhat na různě vysoká místa jako je gauč, postel nebo  škrabadlo. 

4) Žádné klece

Prosím nezavírejte postižené kočky do klece! To není život! Začleňte je! Nemusíte se toho bát. Kočka v kleci trpí psychicky i fyzicky. Měla by posilovat, ale místo toho jí svaly v kleci slábnou! Pokud vlastníte zdravou kočičku a přichází k Vám hendikepovaná nebo naopak, nezoufejte. Kočky mají úžasnou emoční inteligenci a většina zdravých pochopí, že ochrnutá kočička si nemůže hrát jako ony. Mezi zdravými a hendikepovanými kočičkami není rivalita, ale SOUCIT. Často jsou ochrnuté kočky omývány a opečovávány ostatními jakoby byla jejich miminka.  

5) Dieta

Kočky potřebují veterinární dietu - tzv. Cd Urinary dietu pro ochranu močového měchýře. Dá se běžně koupit v e-schopech jako je zoohit nebo bitiba, kde je velký výběr za dobrou cenu. Tato dieta obsahuje látky podporující kyselost moči a nízký obsah hořčíku pro rozpouštění struvitových kamenů. Je vhodná hlavně mokrá strava, protože ledviny a močový měchýř se musí "proplachovat." Já dávám minimálně 2 kapsičky urinary denně jedné kočce + granulky. Dostatečný pitný režim podpořte pítkem. Je důležité, aby kočka dobře pila. Dále jsou vhodné urinary pasty a multivitamínové pasty. 

6)  Úklid

To nejtěžší na životě s hendikepovanou kočkou je každodenní úklid. Proto je potřeba přizpůsobit bydlení. Žádné koberce! Vhodné jsou odnímatelné potahy na všem, nachystaný mop, dezinfekce a papírové ubrousky. To je docela malý ústupek z našeho pocitu komfortu za to, že MŮŽOU ŽÍT!

Přesvědčte se o tom, jak moc si dokáží postižené kočičky užívat svůj život jakoby jim nic nebylo. 

Ve videu popisuji příběh Kubíčka, který měl být původně kvůli svým vadám uspán. Jeli jsme si pro něj až do Košic. Cesta jeho záchrany byla těžší, protože Kubíček měl kromě nehybných a nevyvinutých zadních nožek, poškozenou i přední pacičku, která vyžadovala chirurgický zákrok. I to se dá zvládnout!